fb tt
Co ma upał do chorób serca?

Ponad 30 stopni w środku dużego miasta, to nawet dla miłośników lata za dużo. Tropikalne temperatury mają swój urok, ale po warunkiem, że spędzamy ten okres nad wodą albo w lesie, w samym sercu natury, gdzie gorący powiew wiatru co jakiś czas przecina morska bryza lub kojący cień. W mieście lato pokazuje swoje mniej przyjazne oblicze. A dla osób cierpiących na choroby serca to dodatkowe poważne utrudnienie – nie tylko dla komfortu funkcjonowania, ale również dla zdrowia.

Dlaczego upały są groźne?

Dla osób cierpiących na choroby serca i układu krążenia, wysokie temperatury mogą być niebezpieczne. Gdy na termometrze wskaźnik sięga powyżej 30 stopni, organizm ma problem z utrzymaniem temperatury ciała, a to może mieć negatywny wpływ na serce. Wysoka temperatura bowiem może prowadzić do niedotlenienia serca, a przez to musi ono ciężej pracować, by tlen dostarczyć.

Sposobów na ochronę przed skutkami upałów jest całkiem sporo. Warto odpowiedzialnie podejść do tej kwestii, bo nadmierna miłość do słońca i wysokich temperatur może skończyć się tragicznie.

Jak zadbać o serce w czasie upału?

W miarę możliwości zaleca się przebywanie w chłodnych, zacienionych miejscach podczas upalnych dni. Jeśli już zachodzi konieczność wyjścia na zewnątrz, warto mimo wszystko unikać bezpośredniego wystawienia się na działanie promieni słonecznych. Jeśli pacjent ma możliwość, powinien korzystać z klimatyzowanych pomieszczeń, choć i z tym nie należy przesadzać.

Warto pamiętać o odpowiednim, możliwie lekkim stroju oraz unikaniu wysiłku. Dla serca to i bez upału nie zawsze dobry pomysł, a w czasie wysokich temperatur wręcz szkodliwy. Kluczowe w czasie upałów jest spożywanie odpowiedniej ilości płynów, przy czym należy zaznaczyć, że najbardziej odpowiednim jest woda.

Pacjenci ze schorzeniami serca i naczyń powinni bez względu na temperaturę kontrolować swoje samopoczucie i nie bagatelizować najmniejszych objawów wskazujących na odchylenie od normy.

Lato ma w sobie wiele uroku. Dla pacjentów kardiologicznych to jednak trudny czas, dlatego bez względu na miłość do słońca, trzeba mieć na uwadze przede wszystkim zdrowie.