fb tt
Zaburzenia rytmu serca

Zaburzenia rytmu serca oraz zaburzenia przewodzenia czyli zwolnione przesyłanie impulsu elektrycznego w sercu

Niech podniesie rękę ten, komu nigdy nie zdarzyło się poczuć przyspieszone bicie serca... No właśnie, zdarzyło się każdemu, ale jeśli sytuacja się powtarza czyli serce bije zbyt szybko albo za wolno, oznaczać to może zaburzenia rytmu serca, zwane też arytmią. Zaburzona praca serca może występować na skutek wysiłku fizycznego, emocjonalnej sytuacji, zbyt dużej ilości zbyt mocnej kawy. I oczywiście stanu zakochania! A co, jeśli żaden z powyższych czynników nie występuje, a serce pracuje nierówno?


Co może zwiastować nadejście choroby?

Praca serca wywoływana jest przez impulsy elektryczne, które obejmują najpierw przedsionki, potem komory serca, pozwalając im na naprzemienną pracę. Owe impulsy wytwarzane są w węźle zatokowym ( prawy przedsionek ), ale zdarza się, że powstają one w innych niż węzeł miejscach, prowadząc do nieregularnej pracy serca.


Co należy wiedzieć?

Szybsza lub wolniejsza praca serca może zdarzać się sporadycznie, jednak na szczególną uwagę zasługuje częstoskurcz, który objawia się kołataniem serca lub przystopowaniem jego pracy. Za objawy towarzyszące często uznaje się duszność, senność, zawroty głowy i ogólne osłabienie. Jeśli powstają chaotyczne impulsy w różnych miejscach przedsionków, dodatkowo tylko część z nich dociera do komór, a jednocześnie mięsień przedsionków pracuje szybko pompując małą ilość krwi, mamy wówczas do czynienia z migotaniem przedsionków i komór. To jedno z najpoważniejszych schorzeń kardiologicznych, ponieważ w efekcie niekontrolowanych skurczów może dojść do zatrzymania pracy serca.

W każdym wypadku, kiedy pacjent odczuwa nierówną pracę serca należy skontaktować się z lekarzem. Specjalista zaleci wówczas wykonanie badania EKG, aby sprawdzić co dzieje się z sercem. Podczas występowania nierównej pracy serca warto też monitorować sytuacje, w których praca najważniejszego w organizmie organu jest zaburzona. Jeśli więc nawracające, pojawiające się bez wyraźnej przyczyny zaburzenia rytmu serca pojawiają się w ciągu doby, oznaczać to może poważne schorzenie. Z jego diagnozą i właściwym leczeniem nie wolno zwlekać!

Z zaburzeniami rytmu serca da się żyć!

Tylko trzeba dobrze monitorować stan swojego zdrowia i wykryć schorzenie odpowiednio wcześnie. Do leczenia arytmii stosuje się preparaty, których zadaniem jest przywrócenie właściwej pracy serca, czasem stosuje się kardiowersję elektryczną, czyli wykorzystania impulsów elektrycznych jakie wytwarza kardiowerter. To prosty, wykonany w warunkach szpitalnych zabieg. Inną metodą jest ablacja ( nieoperacyjne zniszczenie dodatkowej drogi przewodzenia impulsów, które wywołują arytmię ). Z kolei w zbyt wolnej pracy serca pomaga stymulator ( wszczepia się go przy miejscowym znieczuleniu ), a jego zadaniem jest wytwarzanie impulsów pobudzających pracę serca.