fb tt
Choroba niedokrwienna serca

Choroba niedokrwienna serca

Choroba niedokrwienna serca, zwana też chorobą wieńcową, to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób układu krążenia, a szacunkowe dane nie pozostawiają wątpliwości - ilość chorych będzie wzrastać. Dodatkowo wiek osób zapadających na schorzenie dramatycznie się obniża.
 

Co może zwiastować nadejście choroby?

Choroba niedokrwienna serca w odróżnieniu od niektórych schorzeń kardiologicznych daje dość wyraźne, specyficzne objawy, dzięki którym zwykle można rozpoznać nadciągające problemy. Samo schorzenie dzielimy na dwa rodzaje, wyróżniamy bowiem stabilną chorobę wieńcową oraz ostry zespół wieńcowy i w zależności od niego występujący w klatce piersiowej ból może przybierać różne formy.

Najbardziej powszechnym objawem zbliżającej się choroby jest ostry, piekący, duszący ból w klatce piersiowej, sprawiający wrażenie przygniatania. Ból może też być zlokalizowany za mostkiem, ale może także promieniować do szyi, żuchwy czy ramion. Nierzadko też umiejscowiony jest w nadbrzuszu ( ten rodzaj częściej występuje u kobiet, dlatego bywa mylony z dolegliwościami żołądkowymi). Taki rozrywający, nieprzyjemny ból pojawia się także w sytuacji stresowej lub po wytężonym wysiłku.

Do rzadziej występujących objawów, ale jednocześnie mylących można zaliczyć nudności oraz wymioty, duszność, omdlenia oraz zmęczenie.
 

Co należy wiedzieć?

Aż w 98% przypadków do schorzenia prowadzi miażdżyca naczyń wieńcowych (doprowadzających krew do pracującego mięśnia sercowego) czyli zwężenie światła naczyń ( przez tzw. blaszki miażdżycowe ), które uniemożliwiają  dopływ wystarczającej ilości krwi do serca. Co więcej, blaszki mogą się odrywać prowadząc do zatkania naczynia, a więc całkowitego odcięcia krwi dostępu do serca.

Do schorzenia prowadzi kilka kluczowych czynników, wśród których bez wątpienia jest palenie papierosów, otyłość, podwyższenie stężenia cholesterolu, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca typu 2.

Często występującym rodzajem choroby wieńcowej jest zawał serca, czyli martwica mięśnia sercowego, do której prowadzi niedokrwienie. Taka zmiana jest nieodwracalna!

Jak można się domyślić, najważniejszym celem leczenia jest udrożnienie tętnicy wieńcowej, aby zapobiec uszkodzeniu mięśnia sercowego.

Obecnie dostępnych jest kilka metod pozwalających na ocenę zmian w naczyniach wieńcowych. U pacjentów, u których nie ma pilnych wskazań i/lub odczuwane dolegliwości nie zawsze są jednoznaczne lekarz może zalecić wykonania badania tomografii tętnic wieńcowych.  Badanie to jest po prostu zwykłym badaniem tomografii klatki piersiowej, ale niezbędne jest podanie do żyły (najczęściej na przedramieniu) kontrastu. Dzięki temu badaniu możemy wykluczyć istotne zwężenia w tętnicach doprowadzających krew do serca. Jeżeli jednak w badaniu wykazane zostaną istotne zmiany, to konieczne może być wykonanie koronarografii.

Koronarografia polega na wprowadzeniu w okolice serca cewników, następnie podaniu kontrastu, dzięki czemu można stwierdzić, która tętnica jest zamknięta. Następnie wykonuje się zabieg angioplastyki, czyli udrożnienia takiej tętnicy. To zabieg, który charakteryzuje się wprowadzeniem do zamkniętej tętnicy balonu, który następnie ulega rozprężeniu, a to dalej udrażnia naczynia. Jednocześnie aby zapobiec nawrotowi incydentu, wszczepia się metalową sprężynkę zwaną stentem, której zadaniem jest podtrzymanie ścian naczynia. To jeden z najbardziej popularnych, ale też z sukcesem przeprowadzanych zabiegów w Polsce.

Choroba niedokrwienna to nie koniec świata!

Przy tego typu schorzeniu zmiana stylu życia jest najbardziej istotnym czynnikiem, który pozwala niemal całkowicie wrócić do normalności. Mówiąc styl życia myślimy o odpowiedniej diecie, aktywności fizycznej, ale także rehabilitacji kardiologicznej.


Dlaczego warto reagować na objawy choroby niedokrwiennej?

To proste - im szybciej zareagujesz, tym większa szansa ochrony serca przed rozległym uszkodzeniem, jakim jest martwica - proces nieodwracalny. Przy duszącym, piekącym bólu w klatce piersiowej, który nie ustępuje  po kilkunastu minutach pomimo odpoczynku  i/lub po przyjęciu odpowiednich leków, należy natychmiast zadzwonić po pomoc! Pamiętaj - tutaj liczy się czas!

Więcej przeczytasz na: http://copozawale.pl