Długotrwały stres, zmęczenie, nieodpowiednia dieta oraz brak aktywności fizycznej to główne czynniki ryzyka chorób kardiologicznych. Jednocześnie warto wiedzieć i stale pamiętać o tym, że schorzenia serca i układu krążenia dotykają osób w każdym wieku. Brak świadomości w zakresie zapobiegania lub zmiany stylu życia po chorobie może prowadzić do nieodwracalnych, często drastycznych skutków, w tym również niepełnosprawności.
Profilaktyka jest znacznie tańsza niż późniejsze leczenie, o ile pacjent ma to szczęście, że uda mu się po incydencie kardiologicznym wrócić do jako takiej równowagi. Na początek warto poznać charakterystykę poszczególnych schorzeń serca i układu krążenia, aby wiedzieć jak je rozpoznać, jakie są czynniki ryzyka, jak wpływają na organizm i jakie niosą za sobą konsekwencje.
Bezwzględnie też należy pamiętać, że wysoka świadomość w zakresie choroby znacząco ułatwia życie i pomaga zapobiegać rozwojowi schorzenia. Dobrze wyedukowany pacjent to pacjent spokojny, to partner dla lekarza.