fb tt
Co rodzina powinna wiedzieć

Rola rodziny, bliskich i opiekunów

Bliscy pacjenta powinni przede wszystkim zdawać sobie sprawę z ogromnej odpowiedzialności, jaka na nich ciąży. Członkowie rodziny mają realny wpływ na stan pacjenta i często od ich zachowań zależy dalszy los osoby chorej. Jeśli chcemy, aby osoba nam bliska możliwie szybko doszła do formy musimy pamiętać, że zmianie ulega styl życia całej rodziny.

Jeśli myślisz, że zorganizowanie grilla raz w sezonie nie zaszkodzi - pewnie się nie mylisz, ale jeśli dojdą do tego posiłki smażone ( raz na jakiś czas ), tłuste jedzenie  ( też przecież nie każdego dnia ), a do tego gazowane napoje albo zakrapiane alkoholem spotkania... To sytuacja robi się poważna. Nikt nie ma wątpliwości, że chcesz ulżyć mężowi, tacie czy mamie w cierpieniu albo chociaż wynagrodzić przykry czas spędzony w szpitalu. Tylko pamiętaj, że od Twoich wyborów zależy zdrowie i życie osoby bliskiej. Nie zawsze to, co wydaje się przyjemne i miłe, jest naprawdę dobre dla zdrowia pacjenta kardiologicznego.

Jeśli nie wiesz, co robić:

  • zapytaj lekarza prowadzącego;
  • idź po pomoc do psychologa;
  • porozmawiaj z innymi pacjentami, których być może masz w otoczeniu, aby wiedzieć czym charakteryzuje się dane schorzenie i jak z nim walczyć;
  • korzystaj tylko z wiarygodnych źródeł informacji;