fb tt
Fakty i mity – Obcisłe ubrania a choroby serca

Fakty i mity – Czy przy problemach z krążeniem noszenie obcisłych ubrań może pogarszać stan?

Tomasz Rywik

Układ naczyniowy składa się z tętnic, żył oraz naczyń limfatyczny. Tętnice to elastyczne naczynia które rozprowadzają krew z serca po całym organizmie. Natomiast żyły to delikatne naczynia odbierające krew z całego ciała doprowadzając ją do serca. Są one bardziej podatne na ucisk z zewnątrz w porównaniu z tętnicami. Naczynia limfatyczne to drobne naczynia oplatające wszystkie tkanki odbierające nadmiar płynów który przedostał się do tkanek z naczyń krwionośnych. Wszystkie ta naczynia przystosowane są do pracy w odpowiednich warunkach, w tym przy stałym oddziaływaniu z zewnątrz tzn. ucisku.

Co dzieje się w sytuacji kiedy zakładamy obcisłe ubrania?

W takiej sytuacji ucisk przenosi się na skórę, mięsnie, a w następstwie poprzez tkanki na naczynia.  Czy ma to znacznie ? Odpowiedź nie jest do końca jednoznaczna. U osób zdrowych, które nie mają  chorób układu krążenia zazwyczaj nie ma to bardzo dużego znaczenia. Tętnice zazwyczaj poradzą sobie z niewielkim utrudnieniem przepływu zapewniając odpowiedni dopływ krwi. Niemniej jednak sytuacja nie jest już taka oczywista jeżeli chodzi o żyły i naczynia limfatyczne. Ucisk będzie oznaczał „wyciśniecie” płynu z tkanek w miejscu ucisku i utrudnienie przepływu. Podobnie jak z zaporą na rzece, poniżej miejsca utrudnienia przepływu może dochodzić do gromadzenia się, w tym przypadku, krwi w żyłach i płynu w tkankach prowadząc do m.in. do brzęków, a w skrajnych przypadkach do uszkodzenie naczyń lub tworzenia się zakrzepów.

Co to oznacza dla osób z chorobami układu krążenia?

Zacznijmy od osób ze zwężeniami tętnic. W tej sytuacji przepływ jest już utrudniony, dodatkowy ucisk z zewnątrz będzie powodował jeszcze większe zmniejszenie średnicy naczyń przez które przepływa krew. W skrajne sytuacji może dojść spadku ilości dostarczanej krwi w miejscu uścisku lub poniżej powodując niewystarczającą ilość tlenu i substancji odżywczych dopływających z krwią.

U chorych z nieprawidłowościami żył, a więc przykładowo z żylakami, utrudnienie odpływu krwi  z żył może potęgować poszerzanie się żylaków lub nawet tworzenie nowych. Dodatkowo zwolnienie przepływu i zaleganie krwi ze względu na utrudnienie przepływu wynikające z ucisku z zewnątrz będzie sprzyjać tworzeniu się zakrzepów. Utrudnienie przepływu będzie powodować także zwiększone ciśnienie wewnątrz naczyń żylnych co prowadzi do przesiękania płynu do tkanek powodując obrzęki. W tych okolicznościach układ limfatyczny, będzie miał również utrudnione zadanie i nie będzie miał możliwości odbioru nadmiaru gromadzącego się płynu. Dodatkowo sam ucisk na naczynia limfatyczne również spowoduje utrudnienie odbioru płynu.

W skrajnych sytuacjach może dość do zatrzymania nadmiaru krwi w miejscach poniżej ucisku powodując tym samym zmniejszenie ilości krwi krążącej co już może mieć bardzo poważne następstwa.

Niemniej jednak, w określonych sytuacjach np. u osób z żylakami, zgodnie z zaleceniami lekarza, stosuje się specjalnie dobrane pończochy ze stopniowanym, niewielkim uciskiem w celu poprawy przepływu krwi w żyłach.

Podsumowując noszenie obcisłych ubrań przez osoby z chorobami układu krążenia może powodować negatywne skutki. Nasz organizm jest przystosowany do ściśle określonych warunków „pracy” stąd należy unikać czynników je zaburzających.