Niezwykle podstępna choroba, która nawet przez długi czas może nie dawać objawów, rozwija się po cichu, ale nieleczona prowadzi do nieodwracalnych skutków. Na podstawie badań uznaje się, że na nadciśnienie tętnicze może cierpieć nawet 15 milionów Polaków! Ile z tych osób nie wie o chorobie - trudno powiedzieć, ale jedno jest pewne - regularne pomiary ciśnienia nie są ani czasochłonne ani kosztowne!
Nadciśnienie tętnicze rozpoznajemy jeżeli występują następujące wartości ciśnienia tętniczego:
Należy pamiętać, że do rozpoznania nadciśnienia tętniczego „wystarczy” jedynie podwyższona wartość ciśnienia rozkurczowego (nawet przy prawidłowych wartościach ciśnienia skurczowego).
Szumy w uszach, pulsujące bóle głowy, zaburzenia snu, zaburzenia widzenia oraz męczliwość - to najczęściej występujące dolegliwości, które mogą sygnalizować wystąpienie nadciśnienia tętniczego.
U około 90% pacjentów cierpiących na nadciśnienie tętnicze występuje one pierwotnie, czyli nie da się ustalić przyczyny. Jest to tzw. nadciśnienie samoistne. Nadciśnienie wtórne natomiast to takie, którego przyczyną są inne choroby (na przykład schorzenia nerek, układu nerwowego, otyłość).
Aby zapobiec rozwojowi nadciśnienia tętniczego lub móc wykryć je odpowiednio wcześnie, należy bezwzględnie robić pomiary ciśnienia, najlepiej dwa raz dziennie, aby kontrolować ewentualne wahania. Wyniki można zapisywać w dzienniczku lub samodzielnie stworzonej tabelce, którą będzie można skonsultować z lekarzem.
Nadciśnienie tętnicze to nie koniec świata!
Z nadciśnieniem tętniczym można prowadzić życie dobrej jakości, leczenie jednak ma zapobiegać powikłaniom, do którego prowadzi nieprawidłowo leczone lub całkowicie nieleczone nadciśnienie tętnicze.
Przy niewiele podwyższonych normach ciśnienia wystarczy zmiana stylu życia (o tym w zakładce "I co dalej?“). Leczenie farmakologiczne wprowadza się wtedy, gdy mamy do czynienia z wysokimi parametrami i gdzie zmiana stylu życia nie wystarczy.
Drogi Pacjencie, jeśli wydaje Ci się, że z bólem głowy można żyć to musisz wiedzieć, że ta dolegliwość sugerująca nadciśnienie tętnicze jest niczym w porównaniu ze schorzeniami, do których nieleczone nadciśnienie może prowadzić. A wśród nich jest zawał serca, miażdżyca, niewydolność serca czy udary!
O prawidłowych normach ciśnienia tętniczego i sposobach leczenia piszemy w zakładce "Zapobiegaj“.
Tylko od Ciebie Drogi Pacjencie zależy co z tym zrobisz.