fb tt
Kuchnie świata kontra serce

Letnie miesiące to czas wzmożonych wyjazdów, nierzadko w egzotyczne miejsca położone w różnych szerokościach geograficznych. A jak wyjazdy, to i lokalne jedzenie, bardzo często wyjątkowo aromatyczne, przepełnione takimi przyprawami jak chili, papryka, imbir czy czosnek. Aromatycznymi i ostrymi.

Jak ostre jedzenie ma się do kondycji serca? W przypadku pacjentów kardiologicznych ważne jest zrozumienie korzyści i ryzyk płynących ze spożywania ostrych przypraw. Zacznijmy od tych pierwszych.

Korzyści dla serca

Popularna na przykład w papryczce chili kapsaicyna to substancja chemiczna posiadająca zdolność do rozszerzania naczyń krwionośnych, a dzięki temu ułatwiająca przepływ krwi. To z kolei może prowadzić do lepszego dotlenienia tkanek i narządów.

Mówi się, że spożywanie ostrych potrwa może poprawiać metabolizm, a dzięki temu pomagać w kontroli masy ciała. Nadwaga i otyłość to jeden z głównych czynników ryzyka chorób sercowo – naczyniowych, dlatego każdy sposób wspierający utrzymanie prawidłowej wagi jest wskazany i cenny dla zdrowia.

Niektóre doniesienia wskazują również na to, że wspomniana już kapsaicyna może wpływać na obniżenie poziomu złego cholesterolu, co dla zdrowia serca jest szczególnie wskazane.

Zagrożenia

Ostre jedzenie to ryzyko podrażnienia przewodu pokarmowego, przy długotrwałym spożywaniu ostrych przypraw może to prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, nie tylko związanych z układem krążenia.

U niektórych osób ostre jedzenie może prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi. W przypadku pacjentów cierpiących na nadciśnienie, należy kontrolować parametry, aby poprzez ostry posiłek nie doprowadzić do powikłań. Należy również zwracać uwagę na reakcje alergiczne, które często powodują obrzęki i problemy z oddychaniem.

Wskazania

Dieta w przypadku osób cierpiących na schorzenia sercowo – naczyniowe jest niezwykle istotna, dlatego istotny jest przede wszystkim umiar w konsumpcji, w tym również jeśli chodzi o ostre przyprawy.

Przed wyjazdem w miejsce, w którym kulinarne zwyczaje znacząco różnią się od naszej szerokości geograficznej, warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Należy też uważnie obserwować organizm i sprawnie reagować na zmiany.

Podsumowując – ostre jedzenie ma swoje zalety, ale i wady, dlatego zmiany powinny być wdrażane pod nadzorem specjalisty. Nie wolno przy tym zapominać, że właściwa dieta jest kluczem w procesie powrotu do zdrowia.