fb tt
Napoje energetyzujące a zdrowe serce

Mają dawać przysłowiowego „kopa”, pobudzać – zarówno ciało, jak i procesy myślowe. Podobno. Bo w rzeczywistości różnie bywa z napojami energetyzującymi. W najlepszym wypadku nie dodadzą energii. W najgorszym – zrujnują organizm.

Chwilowy wzrost energii do działania to zasługa kofeiny, tauryny czy guarany, które stanowią kluczowy składnik tzw. energetyków. Wpływają one na zwiększenie ciśnienia krwi, co powoduje wrażenie, jakby „chciało nam się bardziej”. Tymczasem to chwilowe uczucie niesie za sobą naprawdę poważne konsekwencje zdrowotne.

Ryzyko dla zdrowia

Wspomniane wyżej substancje wpływają na ciśnienie krwi, a spożywane regularnie mogą prowadzić do nadciśnienia tętniczego. To schorzenie natomiast niesie za sobą szereg innych poważnych dla zdrowia ryzyk, znacząco utrudniając jakość życia pacjentów. Wśród powikłań jest niewydolność serca czy udar mózgu.

Nie wszyscy wiedzą, że napoje energetyczne mogą wywoływać stres hormonalny, to znaczy powodować produkcję noradrenaliny, którą organizm wytwarza w sytuacji zagrożenia. To z kolei przyspiesza oddech i może powodować ryzyko zaburzeń rytmu serca.

Istnieją badania, które pokazują również, że napoje energetyczne powodują obkurczanie naczyń mózgowych, a tym samym prowadzić mogą również do zaburzeń koncentracji. Tego rodzaju środki prowadzą również do zmęczenia, zaburzeń snu i rozbicia. Co ciekawe, zwiększona wydajność organizmu to tylko uczucie chwilowe, które również szybko może przerodzić się w ospałość i znaczny spadek energii. Tak skrajne wahania w krótkim czasie znacząco wpływają na funkcjonowanie i pracę serca.

Ponadto napoje energetyczne mają w sobie mnóstwo cukru, który pod wieloma względami jest niebezpieczny dla zdrowia, wpływając m.in. na problemy z utrzymaniem wagi.

Jak naturalnie pobudzić organizm?

Pamiętając o zachowaniu umiaru, zamiast „energetyka” warto sięgnąć po kawę, najlepiej niesłodzoną. Tam również znajdziemy pobudzającą kofeinę, ale znacznie lepszą jej postać, a więc mniej inwazyjną dla zdrowia.

Doskonałym sposobem na podniesienie poziomu energii jest lekkostrawne jedzenie oraz ruch. Nawet krótki, ale energiczny spacer może wpłynąć na poprawę samopoczucia i doda energii do działania na wiele godzin.

Pamiętajmy również o higienie snu – nie tylko o długości spania, ale również przewietrzeniu sypialni i ograniczeniu przed snem „rozpraszaczy” w postaci filmów i narażenia na niebieskie światło ekranu. Dobrze przespana noc to gwarancja witalności i energii w ciągu dnia.