Nowy rok – nowy/a ja! Kto nigdy tak nie powiedział, niech pierwszy rzuci kamieniem. Po świętach i w związku z nowym rokiem, większość z nas czuje znacznie większy poziom motywacji i chęci do działania i do wprowadzania w życie zmian. Podobno postanowienia noworoczne mają większą moc. Czy tak w istocie jest?
Aż 75% osób robiących noworoczne postawienia, trzyma się ich… w pierwszych tygodniach stycznia. Już po miesiącu ta wartość spada do 64%, aby ostatecznie osiągnąć poziom około 46%. Po sześciu miesiącach natomiast, przy postawieniach podjętych pod koniec starego lub na początku nowego roku, zostaje… zaledwie 4% osób.
Dlaczego to się nie udaje?
Jedną z głównych przyczyn jest brak solidnej motywacji. Wprowadzane postanowienia noworoczne często są raczej wynikiem mody czy namowy otoczenia, a nie głębokiej chęci zmiany. W efekcie poddajemy się równie szybko, co decydujemy na robienie postanowień. Drugim czynnikiem odpowiedzialnym za szybką rezygnację z noworocznych postanowień jest brak planu działania. Duże cele wymagają małych kroków, o czym wielu z nas zapominam. Nie zawsze też założone cele są proste i realne, czasem wręcz są to marzenia, a nie plany, dlatego trudno je później realizować.
Zdrowie na nowy rok
Wśród najczęściej pojawiających się postanowień jest zrzucenie wagi. Co najmniej 30% osób obiera właśnie taki cel. A co z innymi postanowieniami w zakresie zdrowia?
Polecamy stworzenie listy konkretnych badań, które w nadchodzącym roku warto wykonać. Takie postanowienia są osiągalne dla każdego, a przede wszystkim naprawdę dają poczucie sprawczości i kontroli nad własnym ciałem i zdrowie.
Oto lista badań, które warto wykonać minimum raz w roku:
Na podstawie wyników powyższych badań, lekarz może zlecić w razie konieczności dodatkowe, celem pozyskania większej ilości danych o potencjalnym lub rozwijającym się schorzeniu.
Nowy rok to zawsze dobry moment zadbania o własne zdrowie i tego przede wszystkim Państwu życzymy – zdrowia i energii do dbania o siebie!