Podczas wspólnej konferencji prasowej zorganizowanej w połowie lutego 2021 roku przez Premiera Mateusza Morawieckiego, Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego, prof. Łukasza Szumowskiego oraz prof. Tomasza Hryniewieckiego w Narodowym Instytucie Kardiologii ogłoszono rozpoczęcie prac nad Krajową Siecią Kardiologiczną.
Pierwszy etap to pilotaż w województwie mazowieckim, docelowo jednak programem ma zostać objęta cała Polska. Krajowa Sieć Kardiologiczna ma na celu diagnozowanie i leczenie chorób serca i układu krążenia, a impulsem do jej utworzenia są niekwestionowane zalety wprowadzenia programu kompleksowej opieki nad pacjentem po zawale, tzw. KOS-Zawał, dzięki któremu liczba zgonów spadła aż o 33%.
Monitorowaniem pilotażu i jego efektów ma zająć się specjalnie powołana w Narodowym Instytucie Kardiologii Rada, której zadaniem będzie dokładna analiza etapów oraz efektów wprowadzenia programu.
Minister Zdrowia zapowiedział, że Krajowa Sieć Kardiologiczna to jeden z kroków w procesie odbudowy zdrowia Polaków po pandemii COVID-19, która szczególnie uciążliwa była właśnie dla pacjentów kardiologicznych. Dodatkowo KSK jest częścią większego projektu, jakim ma być Narodowy Program Chorób Układu Krążenia. Ten z kolei ma objąć opieką nie tylko pacjentów z chorobami serca, ale również schorzeniami pokrewnymi jak powikłania w naczyniach obwodowych czy mózgowych. Co ważne dla samych chorych, poza oczywistą korzyścią jaką będzie objęcie ich kompleksową opieką, program zakłada również uwzględnienie zasad profilaktyki i prewencji, które na obecnym etapie niestety nie przynoszą wymiernych efektów, o czym świadczy fakt, że choroby serca to wciąż najczęstszy zabójca Polaków.
Co to realnie oznacza dla samych chorych? Krajowa Sieć Kardiologiczna, choć wciąż budzi wątpliwości ( co naturalne w początkowej fazie ) ma zapewnić pacjentom kompleksową, długofalową opiekę kardiologiczną, ale również komfort psychiczny. Osoba z powikłaniami w układzie krążenia, obciążana genetycznie schorzeniami układu sercowo - naczyniowego czy ze względu na styl życia narażona na tego rodzaju powikłania, będzie mogła czuć się bezpieczniej wiedząc, że oto system zapewnia kompleksową ścieżkę powrotu do zdrowia.