fb tt
Tydzień Świadomości Niewydolności Serca

Ustanowiony przez Asocjację Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego tydzień podnoszenia świadomości społecznej w zakresie leczenia niewydolności serca to ważny krok w kierunku konieczności zmiany trendów. Niewydolność serca bowiem to epidemia XXI wieku.

Duszność, męczliwość, obrzęki czy nietolerancja wysiłku to najczęściej obserwowane objawy towarzyszące chorym z niewydolnością serca. Populacja pacjentów może aktualnie przekraczać 1,2 mln. Rokowania przy tej chorobie są złe, ponieważ 50% nie dożywa 5 lat. Dane sprzed pandemii budziły grozę. Obecnie są one jeszcze bardziej zatrważające, ponieważ szacuje się, że przez ograniczony dostęp do specjalistów, przewlekły stres i brak właściwej diety czy ruchu, mogło dojść do znacznego pogorszenia statystyk, a prawdziwy „wysyp” chorych i tak dopiero przed nami.

Tegoroczne obchody Tygodnia Świadomości Niewydolności Serca skupione są wokół dyskusji nad zapobieganiem niewydolności serca, jak również ograniczeniem rozwoju choroby. Skala problemu jest poważna, dlatego dyskusja o niewydolności serca powinna na stałe wpisać się w debatę publiczną.

Na naszym portalu w zakładce „niewydolność serca” można znaleźć szereg informacji, które ułatwią życie z chorobą.  Warto również śledzić stronę www.niewydolność-serca.pl, prowadzoną przez Asocjację Niewydolności Serca PTK, która zawiera wskazówki i rekomendacje dotyczące walki z chorobą.