Koniec roku, a tym samym początek nowego zwykle zachęca do podejmowania noworocznych postanowień. Te przeważnie dotyczą aktywności fizycznej i przejścia na zdrowy tryb życia. Nikt jednak nie wie dokładnie co to oznacza, a większość z nas i tak po kilku miesiącach zapomina o postanowieniach, wracając do starych nawyków.
Pandemia COVID-19 to najlepszy dowód na to, że zdrowie jest najwyższą wartością i troska o nie powinna być podstawowym obowiązkiem każdego z nas. Jednak zarówno osobom zdrowym, jak i tym już obciążonym różnymi schorzeniami trudno jest zacząć. Zacznijmy więc wspólnie!
Sięgaj tylko po wiarygodne źródła informacji
Internet to studnia bez dna jeśli chodzi o wszelkiego typu porady, począwszy od tych związanych z dietą, aż po aktywności fizyczne. Szczególnie niebezpieczne są niesprawdzone i mało wiarygodne pseudo-zdrowotne portale, które w najlepszym wypadku wprowadzają w błąd, w skrajnych jednak mogą doprowadzić do tragedii. Jeśli szukasz sprawdzonych źródeł sięgaj tylko po takie, które prowadzone są m.in. przez towarzystwa naukowe. Jednym z nich jest właśnie Akademia Pacjenta Kardiologicznego, prowadzona pod okiem specjalistów kardiologii. Nie znajdziesz tu żadnych niesprawdzonych czy niepotwierdzonych naukowo informacji, dlatego jeśli zmagasz się z chorobą lub masz w swoim otoczeniu takie osoby – skorzystaj z naszej pracy.
Metoda małych kroków
Nie musisz od razu robić rewolucji. Wystarczy niewielka zmiana diety czy minimalna aktywność fizyczna ( jak choćby spacer ) - to już poważny krok w stronę zdrowia. Mniej kaloryczne jedzenie, a przede wszystkim porcje, które pozwolą się najeść, a nie przejść, to zmiana, którą może wprowadzić każdy. Dla osób zdrowych, które chcą zmienić tryb życia na bardziej sportowy polecamy treningi na siłowni lub bieganie. To ostatnie nie wiąże się praktycznie z żadnymi kosztami, jest najtańszą formą aktywności sportowej, przynoszącą znakomite efekty. Dla osób obciążonych zdrowotnie polecamy spacer. To także całkowicie darmowa forma sportu, którą można odbywać każdego dnia. Już 30 minut spaceru dziennie znacząco wpływa na poprawę stanu zdrowia, pozwala dotlenić organizm i pobudzić go do bardziej sprawnego funkcjonowania. To najprostszy przepis na zdrowie, polecany praktycznie każdemu. Osoby, które szybko się męczą mogą spacerować wolnym tempem, odpoczywać w każdej chwili, a z czasem ich kondycja ulegnie poprawie. Sport dla serca to kluczowa forma rehabilitacji.
Badaj się regularnie
W czasach pandemii jest to szczególnie ważne, choć w wielu miejscach mogą ponownie wystąpić problemy z dostępem do opieki zdrowotnej. Jednocześnie obecna sytuacja to najlepszy motywator do tego, aby podjąć niewielkie zmiany, które mogą wpłynąć na poprawę stanu zdrowia. Wówczas utrudniony dostęp do lekarza nie będzie przerażać. Pamiętajmy, że przecież część odpowiedzialności za zdrowie leży… po stronie Pacjenta. Korzystaj regularnie z pomocy specjalistów, przyjmuj zalecane leki, ale pamiętaj, że też masz do wykonania trochę pracy.
Żadne lekarstwo czy terapia nie zastąpi profilaktyki, również tej wtórej. Akademia Pacjenta Kardiologicznego jest również po to, aby dawać rzetelną wiedzę i wspierać w procesie walki o zdrowie. To jak, wejdziemy razem w zdrowy rok?