fb tt
Wezwanie do zdrowia

O czwartej fali pandemii COVID-19 mówi się od miesięcy. Zbliżająca się wielkimi krokami jesień to czas, w którym prawdopodobnie ze wspomnianą falą koronawirusa przyjdzie nam się zmierzyć. Nauczeni doświadczeniem musimy zadbać o to, aby przygotować organizm na walkę z wirusem. W przypadku osób chorych przewlekle to duże wyzwanie, ale możliwe do wykonania!

Co może zrobić pacjent borykający się ze schorzeniami serca i naczyń, aby możliwie o siebie zadbać i zminimalizować skutki potencjalnie ograniczonego dostępu do służby zdrowia? Wbrew pozorom spora odpowiedzialność leży po stronie chorego, bo zdrowym stylem życia i rozsądnym podejściem do procesu zdrowienia naprawdę można wiele zdziałać. Akademia Pacjenta Kardiologicznego to doskonałe narzędzie do tego, aby zadbać o siebie w domu. Jak?

Zachęcamy do sprawdzenia swojego stanu zdrowia za pomocą kalkulatorów, które pozwolą zbadać ryzyko sercowo – naczyniowe czy realny wiek serca. Chory, któremu zależy na powrocie do możliwej sprawności nie podda się tak łatwo, z wdzięcznością przyjmując oferowane przez naszych specjalistów zalecenia i wskazówki. W przypadku pacjentów kardiologicznych istotnym elementem zdrowienia jest aktywność fizyczna oraz właściwa dieta, która wcale nie oznacza rezygnacji ze smacznych posiłków. Dieta wskazana dla serca to warzywa i owoce, chude mięsa i wędliny oraz ryby, jak również rośliny strączkowe oraz orzechy i pestki. Podstawowym elementem jest odpowiednie nawodnienie organizmu za pomocą niegazowanej wody, którą można urozmaicać dodając ulubione owoce czy listki mięty.

Wymienione kwestie nie zapobiegną zakażeniu COVID-19, ale pomogą poprawić kondycję i ogólne samopoczucie, a tym samym odporność. Warto wziąć sprawy w swoje ręce, zwłaszcza, kiedy rozwiązanie naprawdę jest… na wyciągnięcie ręki!